Tüm avci arkadaslarimin kazasiz belasiz bir av sezonu geçirmis olmalarini dileyerek yazima baslamak istiyorum. 2010-2011 sezonu göz açip kapayincaya kadar geçti.

 

Av sezonu içerisinde Manisa, Antalya, Balikesir, Denizli illerinde uçar avlari yaptim. Sezon kapanisini av ekibimle beraber Usak ili Banaz ilçesine bagli Kizilhisar köyünde açildigini duydugumuz özel avlakta yapmayi planladik. Daha önce hiç özel avlakta avlanmadigimiz için avlak sahiplerinden Ali Coskun Bey’i telefonla arayarak bilgi aldim. Avlakta sülün ve keklik avi yapildigini ifade etti . 5 Mart 2011 tarihi için sözlestik. Av ekibimiz benim disinda, Mehmet Yurtseven, Salih Çakar, Mesut Eren ve Usak ili Sivasli ilçesinde av bayiligi yapan Erkan Yilmaz’dan olusuyordu. Tabii ki köpegim Carlos, Mehmet Bey’in köpegi Coni ve Mesut Bey’in köpegi Boncuk avimizin esas elamanlari idiler. Köpeklerimize çok güveniyorduk. Bir sezon neredeyse hiç birbirlerinden ayrilmadan av yapmislar ve muhtesem avlar çikarmislardi. Erkan Sivasli’dan avimiza katilacagi için köpegi hakkinda çok bilgimiz yoktu. Sabah 05:00’da baslayan yolculugumuz yaklasik bir saat sonra Salihli’de verdigimiz çorba molasinin ardindan devam etti. 08:30 civarinda Kizilhisar’a vardik. Bu noktada “Coskunlar sülün keklik üretme çiftligi” ile ilgili bir tek yön levhasinin bulunmamasinin büyük bir eksiklik oldugunu belirtmek isterim. Bu uyariyi yaptigimiz Coskun kardesler en kisa sürede eksikligi gidereceklerini ifade ettiler. Sabah soguk havada sicak kuzune sobanin etrafinda isinip çay içerken, tüfek ruhsatlarimiz ile kayit islemini gerçeklestirdik. Daha sonra avlanmanin nasil olacagini sordugumuzda, salinacak keklik ve sülünlerle beraber avlaga gidecegimizi sonra kuslarin salinma islemlerinin gerçeklestirilecegini yaklasik 10-15 dk. sonra köpeklerin salinarak ava baslanilabilecegi ifade edildi. Söylenildigi gibi avlaga gittigimizde 11 keklik, 5 sülün salindi. Av sirasinda rehber olarak Mehmet isimli arkadasimiz bize yardimci oldu. Avlagi iyi tanidigi için onun esliginde gezdik; ayni zamanda kameramanligimizi da üstledi. Bizler de yaklasik 15 dk’lik bir sürede av kiyafetlerimizi giyip köpeklerimizi birakarak ava basladik. Avlak keklik ve sülün avi yapmak için çok idealdi.  Kis mevsimi olmasina ragmen sicak denilebilecek bir gündü. Saat 13.00’e kadar üç sülün, alti keklik vuruldu. Bunda en büyük pay tabii ki köpeklerimizindi. Güzel fermalar atislar, vurus ve mankeler izledik. Yorulmus ve acikmistik. Salih Bey oluk oluk akan çesme basinda mangalda tavuk ziyafeti verdi. Bu ziyafetin ve koyu bir sohbetin tadina doyamadik. Kalan iki sülünü vurup avimizi sonlandirmak için tekrar ava döndügümüzde iki gruba ayrildik. Kisa süre sonra Carlos ve Coni’nin fermasinda son iki sülünden biri güzel bir atisla vurulurken, diger ekip de öteki sülünü vurdu ve avlaktaki avimiz sona erdi. Köpeklerimiz için bir antreman havasinda geçen avimizda özellikle sülün avi bizlere büyük keyif vermisti. Sezon sonunda köpeklerimizin formlarinin üst seviyesinde olmasi bizleri ayrica mutlu etti.

 


Özel avlakta sülün ve keklik avini ilk defa yapan bir avci olarak düsüncelerimi sizlerle kisaca paylasmak istiyorum. Ülkemizde hepimizin bildigi gibi avlarimizi haftanin yalnizca belli günlerinde yapabiliyoruz. Tabir yerinde ise biz avcilar bu günlerde ava açik avlaklara akin ediyoruz. Hangi avlaga kaç kisinin ava gittiginin hiçbir yasal belgesi, kaniti yok. Yani ayni avlakta on kiside olabilir 100 kisi de… Bunun iki türlü sakincasi olmaktadir. Birincisi, av yaralanmalarinin sayisinda artis; ikincisi, ayni bölgedeki av hayvanlari üzerindeki baskinin çok fazla olmasi neticesinde yerli av popülasyonun sayisinda azalma olmasidir. Meslegim geregi acil servise gelen av yaralanmalarinin sayisinda ciddi bir artis oldugunu gözlemlemekteyim. Bu konuda bilimsel bir çalisma yapilabilse çok anlamli sonuçlarin çikacagina inaniyorum. Bu nedenle özel avlaklarin bir çok eksik yönleri olmasina karsin desteklenmesi gerektigine inaniyorum. Gittigimiz özel avlagin sahibi Orhan ve Ali Coskun kardeslere de yapici yönde eksikliklerini belirttim. Simdiden önümüzdeki sezon sonunda yine ayni avlaga, özellikle sülün avina gitmeyi planladik. Umuyorum ki seneye çok daha güzel bir av yapacagiz. Özel avlak sayisinin giderek artmasini dilegiyle.

Son Güncelleme (Pazartesi, 20 Haziran 2011 14:20)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile